SZKÓŁKA ROŚLIN OZDOBNYCH

Jugowiec k. Środy Śląskiej

STEFANOGRÓD


PRZEPUSZCZALNOŚĆ GRUNTU,

czyli jak określić typ gleby na działce.

Przepuszczalność gruntu

Gdy po wybudowaniu domu przychodzi czas na urządzenie ogrodu często nie wiemy od czego zacząć... A zacząć powinniśmy od dokładnego poznania podłoża, które mamy na naszej działce.

Gleby podzielić można na trzy główne typy: gleby lekkie, średnie i ciężkie. Do gleb lekkich zaliczmy te z przewagą frakcji piasku, dzięki czemu są one luźne i łatwo przesypują się przez palce. Charakteryzuje je niewielka zdolność do magazynowania wody i substancji odżywczych, przez co rośliny narażone są na przesuszenie oraz niedobór składników pokarmowych. Gleba średnia dzięki swojej gruzełkowatej strukturze zapewnia najkorzystniejsze warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Struktura ta pozwala na zachowanie optymalnej proporcji między zawartością wody i powietrza w glebie, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Najmniej przyjazna dla roślin jest gleba ciężka (gliniasta), magazynująca znaczne ilości wody, zaburzając tym samym stosunki wodno-powietrzne w podłożu. Niewielka przepuszczalność gleby ogranicza też dopływ powietrza do korzeni, hamując ich rozwój.

Określenie jaki rodzaj podłoża mamy w naszym ogrodzie pozwala na dobór odpowiednich roślin do siedliska. Do określenia rodzaju podłoża można posłużyć się wskazówkami opracowanymi przez Schlichtinga i Blumea przedstawionymi w tabeli poniżej.


SPOSÓB OZNACZANIARODZAJ GLEBY
    Nie można uformować wałka grubego (grubości ołówka)
    
- nie jest zwięzła

     - jest zwięzła

 

piasek
    piasek gliniasty

    Nie można uformować wałka średniej grubości (1/2 ołówka)glina silnie piaszczysta
    Można uformować wałek średniej grubości
     - gleba skrzypi między palcami
     - gleba słabo skrzypi, a po przełamaniu ma matową powierzchnię

 

 glina piaszczysta

glina

    Gleba po przełamaniu ma szklistą powierzchnię    ił gliniasty
    Gleba jest miękka jak masło ił

 

Przepuszczalność gruntu można także ocenić wykonując prosty test. W przypadku roślin próbę przesiąkliwości gruntu powinno się wykonywać na głębokości minimum 50 - 60 cm. Rozpoczynając od tego poziomu należy wykonać wykop o głębokości 15 cm. Szerokość wykopu w górnej części nie powinna przekraczać 30 cm, natomiast w dolnej części nie może być mniejsza niż 10 cm. Z wykopu należy usunąć całą luźną ziemię, jednak ściany oraz dno nie powinny być wygładzone. Bardzo ważne jest, aby przed przeprowadzeniem testu, grunt w wykopie był nasączony wodą. W przeciwnym razie, gdy grunt będzie przesuszony uzyskany wynik będzie zafałszowany. W celu nasądzenia gruntu wykop  zalać wodą i utrzymywać go w tym stanie przez 4 - 24 godziny. Jednak jeżeli wlana do wykopu woda wsiąknie całkowicie w czasie krótszym niż 10 minut, można niezwłocznie przystąpić do przeprowadzenia właściwego testu. W tym celu do wykopu testowego należy wlać 12,5 l wody i zmierzyć czas w jakim wsiąknie w grunt.


A  poniżej 2 min: rumosze, żwiry, pospółki     BARDZO DOBRA PRZEPUSZCZALNOŚĆ

B  od 2 do 18 min: piaski grube i średnie     DOBRA PRZEPUSZCZALNOŚĆ

C  od 18 do 180 min: piaski drobne i lessy    ŚREDNIA PRZEPUSZCZALNOŚĆ

D  od 180 do 780 min: piaski pylaste i gliniaste     SŁABA PRZEPUSZCZALNOŚĆ

E   powyżej 780 min: gliny, iły, skały niespękane     GRUNTY NIEPRZEPUSZCZALNE








Ze względu na różną głębokość korzenienia się roślin, na działce warto także określić poziom zalegania wód gruntowych. Najprostszym sposobem będzie pogłębianie wcześniej wykopanego dołka, do czasu aż pokaże się w nim woda. W tym momencie należy zmierzyć głębokość naszego wykopu, określając tym samym wysokość wód gruntowych. Jeśli znajdują się one na poziomie około 2 m i głębiej, możemy właściwie bez ograniczeń dobierać rośliny do naszej działki. Jeśli wody gruntowe zalegają płycej, przy doborze roślin, należy zwrócić uwagę na głębokość korzenienia się poszczególnych gatunków. System korzeniowy większości krzewów sięga do poziomu około 1 m. W przypadku drzew jest to uzależnione od rodzaju systemu korzeniowego (wiązkowy - płytki, palowy - głęboki czy sercowaty - pośredni) oraz wieku rośliny (im starsza, tym korzenie sięgają głębiej). Gatunki o palowym systemie korzeniowym wymagają jak najniższego położenia wód gruntowych (poniżej 2 m).

PRZYKŁADY DRZEW O WIĄZKOWYM SYSTEMIE KORZENIOWYM

Brzoza brodawkowata

Brzoza omszona

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

Dąb błotny

Dąb czerwony

Glediczja trójcierniowa

Kasztanowiec zwyczajny

Klon jesionolistny i odmiany

Klon palowy i odmiany

Klon zwyczajny i odmiany

Magnolia gatunki i odmiany

Olsza czarna

Robinia akacjowa i odmiany

Tulipanowiec amerykański

PRZYKŁADY DRZEW O SERCOWATYM SYSTEMIE KORZENIOWYM

Ambrowiec amerykański

Buk pospolity i odmiany

Cis pospolity

Choina gatunki i odmiany

Grab pospolity i odmiany

Grujecznik japoński

Jarząb gatunki i odmiany

Kasztanowiec czerwony

Klon polny i odmiany

Leszczyna turecka

Lipa gatunki i odmiany

 Miłorząb dwuklapowy

Platan klonolistny

Surmia bignoniowa

PRZYKŁADY DRZEW O PALOWYM SYSTEMIE KORZENIOWYM

 Cedr gatunki i odmiany

Dąb bezszypułkowy

Głóg gatunki i odmiany

Grusza gatunki i odmiany

Jarząb domowy

Jesion wyniosły i odmiany

Jodła gatunki i odmiany

Kasztan jadalny

Klon jawor i odmiany

Mamutowiec olbrzymi

Modrzew gatunki i odmiany

Paulowania cesarska

Sosna gatunki i odmiany

Wiąz polny


Jeśli gleba w naszym ogrodzie odbiega od ideału, nie należy się załamywać. Zawsze można posadzić rośliny przystosowane do panujących warunków lub polepszyć stan podłoża. Gleby lekkie przekopujemy z kompostem bądź innym nawozem organicznym (np. obornikiem). Można także dodać do niej gliny lub torfu. Wskazane jest również stosowanie nawozów zielonych (np. facelia, wyka, peluszka), zwłaszcza w ogródkach warzywnych. W przypadku gleb ciężkich należy je rozluźnić mieszając z piaskiem. Przed rozpoczęciem nasadzeń warto jest także pomyśleć o zdrenowaniu całego ogrodu.

 

 

mgr inż. Agnieszka Hajduga

mgr inż. Aneta Zarzycka