SZKÓŁKA ROŚLIN OZDOBNYCH

Jugowiec k. Środy Śląskiej

Brzoskwinia i nektaryna choruje

Kędzierzawość liści brzoskwiń (popularnie zwana kędzierzawką) to powszechna, a zarazem bardzo groźna choroba grzybowa, porażająca niemal wszystkie brzoskwinie i nektaryny. Na zainfekowanych drzewach powoduje zniekształcenie i skręcanie się liści, doprowadzając do ich trwałej deformacji. Najbardziej charakterystycznym objawem są zgrubiałe, przebarwiające się na czerwono pęcherze i wybrzuszenia. Pod koniec czerwca większość porażonych liści obumiera i opada. Silnie porażone drzewa są osłabione, źle owocują, aż w końcu z czasem drzewo zamiera.

Jak zwalczać kędzierzawość?

Walka z kędzierzawością sprowadza się głównie do jej zapobiegania. Jednak najtrudniejsze jest uchwycenie momentu, w którym należy wykonać oprysk. Dlaczego? Ponieważ patogen zimuje w postaci zarodników bezpośrednio pod łuskami pączków oraz w spękaniach kory pędów czy pni. Infekuje on pąki liści w momencie ich nabrzmiewania. Dlatego aby uniknąć porażenia przez chorobę, zabiegi fungicydowe (przeciwgrzybowe), wykonujemy w okresie przedwiośnia, jeszcze przed momentem pękania pąków. Po tej fazie rozwoju drzew, na oprysk jest już za późno

Kiedy pryskać brzoskwinie i nektaryny?

W ostatnich latach, z uwagi na coraz łagodniejsze zimy, zabiegi na kędzierzawkę wykonujemy znacznie wcześniej niż dotychczas. Jeżeli temperatura jest dodatnia, dochodząca nawet 10°C, porażenie drzew następuje nawet już w styczniu. Ponieważ oprysk należy wykonać przed rozpoczęciem wegetacji (przed pękaniem pąków) gdy temperatura przekroczy 6°C. Ważne jest, aby dokładnie pokryć cieczą całe drzewo. Na wiosnę możemy przeprowadzić nawet do 3 zabiegów fungicydowych.

Jaki oprysk na kędzierzawość?

Do zwalczania kędzierzawości aktualnie zalecane są preparaty: Syllit 65 WP, Pomarsol Forte 80 WG. Jesienią po opadnięciu liści zabieg należy powtórzyć preparatami Miedzian 50 WP lub Pomarsol Forte 80 WG.