

Jednym z powodów, dla którego stosuje się zaprawianie dołów przy sadzeniu roślin, jest zmiana odczynu gleby. W tym przypadku dołki zaprawia się podłożem o pH odpowiednim dla danej rośliny. Aby przygotować takie podłoże należy zmieszać ziemię ogrodową z torfem o właściwym odczynie w stosunku 1 : 2 (1 cześć ziemi z ogrodu : 2 części torfu) i taką mieszankę zastosować do zasypywania dołków. Wskazówką przy wyborze gotowego podłoża do roślin, jest jej przeznaczenie (np. do roślin wrzosowatych, do róż). Jednak przede wszystkim kierujmy się podanym przez producenta pH. Nie musimy kupować kilku specjalnych podłoży. Jeśli mamy już w domu podłoże do różaneczników z powodzeniem możemy je wykorzystać przy sadzeniu azali, kiścieni czy pierisów. Podobnie jest z podłożem do róż, które równie dobrze sprawdzi się przy lawendzie, budlei czy głogu.
Jakie rośliny można ze sobą sadzić?
Przy tworzeniu kompozycji roślinnych, trzeba mocno zwrócić uwagę na wymagania roślin co do odczynu podłoża. Jest to jeden z głównych czynników doboru roślin. Nie powinno sadzić się koło siebie roślin wymagających skrajnie różnych zakresów pH, tylko wybierać takie o podobnych wymaganiach siedliskowych. Wtedy odczyn podłoża można ujednolicić na całej rabacie. Wystarczy rozsypać torf na powierzchni gruntu i przekopać go z ziemią. Utrzymanie odpowiedniego odczynu podłoża jest niezbędne do prawidłowego pobierania przez rośliny składników pokarmowych. Dlatego należy pamiętać, że właściwe pH podłoża należy nie tylko zastosować przy sadzeniu, ale również utrzymywać w późniejszych latach.. Do regulacji odczynu gleby w istniejących już nasadzeniach stosować można nawozy specjalistyczne (dedykowane wąskiej grupie roślin), nawozy fizjologicznie kwaśne, które mają działanie zakwaszające (np. siarczan amonu) lub analogicznie nawozy odkwaszające (np. saletra wapniowa), a także wapno ogrodnicze. Wszystko jednak z umiarem i w odpowiednich ilościach (zgodnie z zalecaniami producenta).
Wszystkie iglaki sadzimy w kwaśnej ziemi?
Zdecydowanie jest to mit, który należy bezzwłocznie obalić. Ze względu na odczyn, gleby dzielimy na: silnie kwaśne (pH 3,5 - 4,5), kwaśne (pH 4,5 - 5,5), lekko kwaśne (pH 5,5 - 6,5), obojętne (pH 6,5 - 7,2), zasadowe (pH 7,2 - 7,5). Większość iglaków do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymaga gleb lekko kwaśnych. Są jednak wyjątki, nawet w obrębie tego samego gatunku. Na przykład: świerk pospolity – lubi gleby lekko kwaśne, a świerk serbski – zasadowe; sosna pospolita – preferuje gleby lekko kwaśne, a sosna czarna – zasadowe. Dlatego tak ważne jest dokładne oznaczanie gatunków roślin. Poniżej znajdziecie kilka przykładów drzew i krzewów, które możecie posadzić na poszczególnych glebach.